Złota Kamienica

Kategoria: Blog

widok na front budynku - Słupsk

Obiekt turystyczny

Nadmorskie miejscowości wyróżniają się niepowtarzalnym charakterem. Idealnym przykładem jest Słupsk, morskie miasteczko z siedemsetletnią historią posiadające niezapomniane zabytki i ośrodki kultury. Jednym z najważniejszych jest ozłocony symbol miasta, czyli Złota Kamienica.
Złota kamienica to dawny dom towarowy, funkcjonujący niegdyś pod nazwą Słowianiec i należący do firmy Gustawa Zeecka. Wyjątkowa kamienica umiejscowiona jest w centrum na przeciwko ratusza miejskiego. Obiekt wyróżnia się pokryciem sztukaterii fasady 24-karatowym złotem w postaci płatków.

Historia obiektu

Złota kamienica posiada długą i fascynującą historię. Prace nad budowlą rozpoczęły się w 1902 roku, a jej autorem miał być Wilhelm Ruta. Jednak w czasie budowy właściciel budynku Emil Wagner, wydzierżawił wyznaczoną część obiektu Robertowi Landowi. Nowy decydent zlecił wykonanie projektu i budowli Eduardowi Kochowi, architektowi, który całkowicie zmienił kształt budynku. Budynek ulegał nieustannym zmianom, gdyż architekt nagminnie zmieniał koncepcję budowy. W efekcie budynek został sprzedany jeszcze w czasie budowy i powstał dopiero w 1911 roku. Nowym właścicielem został Gustaw Zeecke.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej obiekt nazwano Słowianiec i wszedł on w posiadanie Domów Towarowych Centrum. W 2005 roku firma Inter Royal wykupiła i odrestaurowała budowlę. Cechą charakterystyczną obiektu stała się fasada ozłacana 24-karatowym złotem. Obecnie budynek przeżywa kolejną młodość i wciąż zadziwia swoim pięknem.